image
  • BERNA TALU
  • DÜŞÜNCE OKULU

Eğitmen, Kolaylaştırıcı, Koç, Konuşmacı.

1970 yılında Ankara’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı (lisans) ve İşletme (yüksek lisans) okudu. Felsefeye olan merakı yıllar sonra onu tekrar öğrenci olmaya yöneltti, İstanbul Üniversitesi Felsefe (lisans) bölümünü bitirdi.

ICF (International Coach Federation) akredite koçluk eğitimlerini tamamladı. Sola Unitas’tan izotomi analistliğini aldı. Paul Ekman Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler ve Doğruluğun ve Güvenilirliğin Değerlendirilmesi eğitimlerini bitirerek, ESAC (Emotionals Skills and Competencies) ve ETAC (Evaluating Truthfulness and Credibility) unvanlarını edindi.

Bankacılık sektöründe profesyonel iş hayatına başladı. Önce Vakıfbank’ta muhabir bankacılığını öğrenmeye başladı. Kısa bir süre sonra Vakıfbank’ın Hazine bölümüne geçti. Fon yönetiminde uzmanlaştı. Körfezbank’ta Hazine Döviz ve Hazine Pazarlama bölümlerinde çalıştı. Garanti Bankası’nda Yatırım Bankacılığı yaptı. Turkishbank’ın Hazine Pazarlama bölümünün kurulması aşamasında görev alarak bankacılık sektörüne çalışanı olarak veda etti. Edindiği deneyimleri ve yönetsel tecrübelerini artık eğitmen olarak kullanacaktı.

Eğitmenlik faaliyetlerine 2002 yılında Tim Danışmanlık’ta başladı ve 3 yıla yakın süre burada eğitmenlik yaptı.  2005-2008 yılları arasında Sinerji Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı’nda eğitim danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra PDR Group/ TMI Türkiye bünyesine katılarak, 2 yıl eğitim ve performans geliştirme danışmanlığı yaptı. Tim Danışmanlık, Sinerji Eğitim ve TMI Türkiye’deki koçlarına teşekkür ederek, 2010 yılında kendi başına kalmaya karar verdi. Kurumlarla gelişim programlarını devam ettirdi. 2015 yılı itibarıyla da iş dünyası için bir gelişim okulu oluşturma hayaliyle yola çıkarak, Düşünce Okulu’nu kurdu. Bu tarihten itibaren de Düşünce Okulu’nda kurumlarla, üniversitelerle ve bireylerle çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2002 yılından bu yana sadece Türkiye’de değil, Azerbaycan’da ve Romanya’da pek çok kurum çalışanının yanında bir gelişim ortağı olarak yer aldı. Öğrenmenin gerçekleşmesi için ihtiyaç analizi, ihtiyaca özel öğrenme tasarımlarında uzmanlaştı. Özgün içerikler geliştirdi. Bunlardan biri olan, Yaratıcı Düşünme Atölyesi, sektörlere, iş kollarına, kurumlara, çalışanlara göre özelleşerek 10 yılda, 35.000’i aşan yaratıcı ortağıyla buluştu ve buluşmaya devam ediyor. Düşünce Okulu’nun en çok tercih edileni oldu. Yaratıcı Düşünme Atölyesi’ni Fikir Nasıl Satılır, Kuşaklar Arası Liderlik, İletişimde Çeviklik, Dönüştürücü Liderlik, VUCA Dünyasında Spontanite Atölyesi (Kişisel Liderlik) ve daha başkaları takip etti. 500’den fazla kurum içi eğitmenin gelişimine katkı sağladı.

Kurumsal eğitmenliğinin yanı sıra, Yönetici ve Takım Koçluğu, Kariyer Koçluğu, yetişkinler ve gençler için İzotomi Analistliği yapıyor. Üniversite öğrencileriyle de gelişim programları düzenleyen Berna, Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP birimiyle kariyer koçluğu alanında 2019’dan bu yana iş birliği gerçekleştiriyor.

Yıllar içerisinde, Lifelead International ABD ve TMI Worldwide’ın Liderlik, İletişim, Değişimi Yönetme, Takım Çalışması, Eğitimcinin Eğitimi programları eğitmenlik gelişimine farklı katkılar sağladı.