image
  • PROF. DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
  • KAYKAYOĞLU INNOVATION GROUP

Bireysel ve kurumsal; kariyer yönetimi, liderlik ve yönetici geliştirme, yaratıcılık, inovasyon ve Ar-Ge yönetim süreçlerini geliştirici eğitimler, danışmanlıklar ve kurumlar (akademiler ve üniversiteler) oluşturma projeleri ile bilinen Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu, 1974 te ABD de, Blue Mound High Scholl, Illinois, U.S.A.’den Lise Diplomasını, Boğaziçi Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümünden, 1978 te Lisans, 1980 Yüksek Lisans, ve ABD, Lehigh University, Makina Mühendisliği Bölümünden de , Doktora derecesini, 1984 te almıştır. 20 yıla yakın Akademik Kariyerinde 1993 yılında Prof. derecesini almış, Bölüm Başkanlığı, Dekanlık ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde ve rollerinde bulunmuştur. Çok sayıda Doktora, Master Tezi ve Bitirme Ödevi yönetmiştir.

 

2004’den günümüze Şirket Akademileri; Kuruluş, Eğitim ve Danışmanlık çalışmalarında bulunmuştur. Unilever MGU Akademi, Siemens Akademi, Axa Oyak Akademi, Aras Akademi oluşumlarına danışmanlığın yanı sıra, TüvTürk Akademi, Mercedes-Benz C Manager Akademi, Metro Akademi, Yapı Kredi Akademi ve Deniz Akademi de eğitimler yapmaktadır.

 

Prof. Kaykayoğlu firmalarda kurumsal ve bireysel gelişim projelerinde yer almaktadır. Firmaların İnsan Kaynakları birimleri ile yetkinlik bazlı eğitim içeriği geliştirmek, yöneticilik ve liderlik programları geliştirme projeleri ve öğrenme etkinliği için metodolojiler geliştirme konusunda çalışmaktadır.

 

Bir çok Yüksek Öğretim kurumunun yapılandırılması, eğitimleri ve danışmanlıklarında bulunmuştur. Sabancı Üniversitesi, Doğa ve Mühendislik Fakültesi kuruluş çalışmaları, Bahçeşehir Üniversitesi, Kurucu Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı, Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu kuruluş çalışmaları, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu kuruluş çalışmaları, İstanbul Okan Üniversitesi Danışmanlığı, İstanbul Özyeğin Üniversitesi Rektör Danışmanlığı, Nursultan Nazarbayev Üniversitesi, Kazakistan kuruluş danışmanı, Soran Üniversitesi-Kuzey Irak-Erbil-Üniversite kuruluş danışmanı ve European Leadership University-Kurucu Rektör görevlerinde bulunmuştur

 

Diğer taraftan özel sektör araştırma merkezleri eğitimleri ve kurulum danışmanlıkları vermiştir (Çalışılan Ar-Ge merkezleri: Arçelik, Mercedes, BEKO, Eczacıbaşı, TOFAŞ, VİKO, Organik Kimya, Akdeniz Kimya, Coşkunöz, Koç Sistem, Bıçakcılar, Kuveyt Türk, Aselsan, Evyap, Olgun Çelik,Secant,  F.I.T. ve diğerleri).

 

Ar-Ge merkezlerine olan danışmanlık ve eğitim etkinlikleri kapsamında öncelikli olarak TRIZ yaklaşımı ile;olarak yürüttüğümüz işleri genel olarak listelersek;

 

·         Yeni ürün çalışmaları için yaratıcı ve inovativ fikirlerin çıkarılmasında ekibi ile fasilitasyon yapmak,

·         Yeni tasarlanan ürünlerin üretim sürecine adaptasyonunu yapmak,

·         Mevcut ürün revizyonları yapmak (maliyet düşürme, kalite geliştirme, alternatif hammadde vb)

·         Patent içerikleri geliştirmek veya rakip patentlerin etrafından dolaşma teknikleri

·         Pazardan gelen müşteri şikayetlerinin teknik destek ile birlikte incelemek, sonuçlarını değerlendirmek

·         Arge için gerekli olan gerekli dokümanların hazırlanması sağlamak gibi, ürün güvenlik formları, ürün kataloğu vb)

 

Prof. Dr. Kaykayoğlu; Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma, Şirketlerde İnovasyon Kültürü Kurma ve Ekipleri Kurma ve Yaratıcılık, Teknoloji ve Ar-Ge Yönetimi, Liderlik Geliştirme, Yönetici Becerileri Geliştirme, Geelcek Seanryoları, Geleceğin İş Modelleri, TRIZ (Hızlı Problem Çözme Tekniği), Pazarlama ve Satış Elemanlarına Yaratıcı Davranış Geliştirme gibi eğitimler sunmaktadır.

 

Prof. Kaykayoglu çok sayıda işletmede Liderlik programlarının başlatılması ve uygulanması konusunda çalışmalar yapmıştır. Lider yönetici geliştirme projelerini tasarımlamıştır. Tüv Türk Akademi de yürütmüş olduğu 5 Modüllü lider yönetici geliştirme projesinde Modüllerin geliştirilmesi ve bu modüllerin aktarımında sorumluluk almış ve etkinlik yapmıştır. Modüller; bireyin kendisine liderlik, işine liderlik, etrafındakilere liderlik, şirketine liderlik ve topluma liderlik konusunda 15 günlük bir program geliştirmiştir. Bu programlara 300 kişi katılmıştır. Diğer taraftan ülkemizin önemli giyim perakendeci şirketi LCW firması Akademisinin Liderlik ve Yöneticilik programlarının yapılanmasına danşmanlık yapmaktadır. Diğer taraftan Coca Cola, Daiken, Aras Kargo, Axa Sigorta başta olmak üzere bir çok şirkette Liderlik eğitimleri ve liderlik koçluğu yapmıştır. Hersene TEGEP tarafından düzenlenen ve en iyi Liderlik Eğitimi veren firma seçiminde 3 yıl jüri üyeliği yapmıştır. Çok sayıda firmanın liderlik programı incelenmiştir. Kosova’da, Senegal’de ve Kuveyt’te yürütülen özel bir projelerde öğrencilere; Liderlik, yaratıcılık, inovasyon ve girişimcilik eğitimleri vermektedir.

 

Meslek ve Kariyer seçimi konusunda şirketi bünyesinde Liseli ve Üniversite öğrencilerine ve ailelerine dönük geleceğin meslekleri alanında kendi firmasında bir Kariyer Ar-Ge merkezini yönetmektedir. Ve nihayet basıma hazır kitapları: “TRIZ: Hızlı Problem Çözme Tekniği” ve Liseli “Anne Babalar İçin Kariyer Kılavuzu”, “Mühendisler İçin Yaratıcılık ve İnovasyon Becerielri Kazandırma”  yakında piyasada olacaktır.