image
  • Tevfik Murat TAMER
  • 5 ELEMENT EĞİTİM

1968 yılında Kırıkkale’de doğan Murat Tamer, Deniz Lisesi’nden sonra Deniz Harp Okulu Bilgisayar Bölümünden üçüncülük derecesi ile mezun oldu. A.B.D. Akdeniz 6. Filo’sunda subay adayı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Donanması’nın çeşitli gemilerinde ise branş subayı olarak görev yaptı. 1994 yılında girdiği sınavı kazanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına 2 yıl boyunca A.B.D. Kaliforniya eyaleti Monterey şehrinde bulunan Naval Postgraduate School’da Bilgisayar Bilimleri konusunda yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye dönüşte mühendislik sınıfına geçerek yazılım, proje yönetimi, sistem yöneticiliği ve direktörlüğü görevlerini yaptı. Türkiye’de gerçek anlamda eğitim maksatlı ilk silah sistemleri benzetim programını yapan iki kişilik ekipteydi. Bu kapsamda, HAVELSAN ve SATEK firmalarına danışmanlık yaptı. 2008 yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim Organizasyon dalında İşletme yüksek lisansını tamamladı. Bir yandan mühendislik paterninde ilerlerken, 1998 yılında Toplam Kalite Yönetimi eğitimlerine katılmaya başladı. 2003 yılına kadar çeşitli eğitimler aldıktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı “Değişim Projesi” kapsamında 28 gün süreyle eğitici eğiticisi eğitimleri aldı.

 

Her kademeden yönetici ve personele liderlik, yaratıcı düşünme, sunum teknikleri, stratejik yönetim, takım çalışması (indoor – outdoor), öğretim teknikleri, temel kalite kavramları, süreç iyileştirme, yönetim teknikleri konularında hem eğitici eğitimi hem de çalışan eğitimleri verdi. Kalite yaşantısında, 2003 yılından itibaren Ulusal Kalite Ödülü sürecinde Türkiye Kalite Derneği (KALDER) adına çeşitli kamu ve özel sektör işletmelerinin değerlendirilmesinde görev yaptı. Halen KalDer adına değerlendiricilik ve eğitmenlik faaliyetlerini yürütmektedir.

 

2011-2014 yılları arasında bir eğitim firmasında eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdikten sonra, Temmuz 2014 itibariyle kendi firması olan 5-Element Eğitim ve Danışmanlık ile kişisel gelişim, kalite mükemmellik ve yönetim konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye başladı. Verilen kişisel gelişim eğitimleri arasında, etkileme ve ikna etme, temel ve ileri düzey liderlik, proaktif davranış ve hedef belirleme değişim yönetimi, kalite odaklılık, koçluk, performans geri bildirim, stratejik düşünme ve planlama, problem çözme teknikleri, yaratıcılık, çatışma yönetimi, eğitici eğitimi, ileri düzey sunum teknikleri, ekip çalışması, zaman yönetimi, başarılı moderatörlüktür, görüşme teknikleri, kurum içi iletişim, kurumlara kısa sürede uyum sağlama ana başlıklar olarak sayılabilir. Eğitimler İngilizce olarak da verilebilmektedir.