image
  • SEÇİL ŞENDAĞ
  • 360 İLETİŞİM

Kadınların hayatı çekip çevirdiği bir aileye doğdu. Anneannesi, daha doğmadan babası vefat etmiş ve ailenin kadınları tarafından büyütülmüştü. Cumhuriyet döneminin iz bırakan kadınlarından biri oldu; 1934 yılında ilk Türk opereti «Özsoy»’da melek karakterini canlandırdı. Torununun ise her zaman meleği olmaya devam etti.

 Kız okulunda okudu; üniversitede sosyolojiyi seçti. Orada da sadece dört erkek öğrenci vardı. Sosyolojide toplumsal cinsiyet eşitliğini uzmanlık alanı olarak seçti. O dönem için cesur yazıları olan kadın dergilerinde yazdı, TV programları yaptı.

Sonra finans sektöründe bambaşka yaşam dinamikleri ile karşılaştı. “Hayat, hikayelerden oluşur. Bu hikayeleri nasıl anlattığınız ise o iletişimin büyüsüdür “diyen Seçil, 2010 yılından itibaren 360 İletişim’i kurdu. Uluslararası kadın programlarını ülkemize getiren projeler yaptı.

 AB Komisyonu’nunda Türkiye’deki kadını anlattı. Adım Adım Anadolu projesi ile Anadolu’daki kadını girişimciliğe teşvik etti. Yürüttüğü finansal okuryazarlık projesiyle yaklaşık 4 milyon kadına ulaştı.

Dönüşümleri ancak kamu, sivil toplum ve özel sektörün birlikte gerçekleştireceğine inanan Seçil, İş Dünyasında Kadın Platformu kurucu üyesi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Danışmanı, KAGİDER Yönetim Kurulu üyesi. 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda proje danışmanlığı yapan Seçil, özel sektör desteği ile Türkiye genelinde “Biz, kadınların hikayesi” adlı seminerler vererek, kadınları ekonomiye katılıma davet ediyor.

Seçil, sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarının yanı sıra uluslararası şirketlerde 2013 yılından bu yana Dahil Edici Liderlik üzerine atölyeleri düzenliyor ve  danışmanlık yapıyor.

İletişim danışmanı, eğitmen ve konuşmacı olan Seçil, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunu ve iki çocuk annesi. Kendini yazılarla ifade etmeyi, seyahati ve fırsat eşitliği projelerinde gönüllü çalışmayı çok seviyor.